Jak si poradit s volebním lístkem v komunálních volbách?

Vážení přátelé, zítra a pozítří máme po čtyřech letech znovu možnost ovlivnit prostřednictvím komunálních voleb dění v našem krásném městě. Dříve, než se pustíme do vyplňování volebního lístku je dobré si zrekapitulovat jakým způsobem můžeme volit (zaškrtávat) a jakým způsobem se pak naše hlasy (křížky) vyhodnocují a sčítají.

V případě komunálních voleb se dá říci, že jde o nejkomplikovanější volební systém který se v ČR používá. V komunálních volbách můžete volit buď 1) celou kandidátku jedné strany, nebo 2) volíte kandidátku jedné strany a tu “doplníte” jednotlivci z jiných stran, nebo 3) vyberete pouze jednotlivce napříč stranami (do maximálního počtu křesel v zastupitelstvu). Ovšem pozor! Kvůli velmi podivnému způsobu vyhodnocování hlasů se prakticky děje to, že při vybírání kandidátů napříč stranami (tzv. ideální posádka) může být zvolen někdo úplně jiný než komu dáváte hlas. Pokud např. zaškrtnete celou kandidátku strany A a tu doplníte člověkem č. 10 ze strany B, tak reálně podpoříte celou stranu B, respektive první místa na její kandidátce. A tam už mohou být lidé, které vůbec volit nechcete. 

Systém komunálních voleb (na rozdíl od parlamentních!) je totiž nastaven tak, že lidé na nižších místech v kandidátce mohou jen velmi obtížně přeskočit ty na místech vyšších. O tomhle však většina lidí vůbec neví, a tak nevědomky volí, koho nechtějí. Co s tím? Základní rada zní: volte raději jen celou kandidátku a pokud se rozhodnete křížkovat jednotlivé kandidáty, pak je křížkujte u stran, kde v čele kandidátek nestojí někdo koho nemůžete vystát, protože ti na čele se tam zřejmě dostanou, ať už budete křížkovat jakkoliv.
Nahoru
© VOLBA PRO DĚČÍN 2018