Zpět

Proč jsem se rozhodl kandidovat a proč vy byste měli přijít k volbám

Jmenuji se Martin Kubiš, je mi 28 let a letos kandiduji v komunálních volbách. Za Volbu pro Děčín. Proč? V Děčíně mám prakticky celou svoji rodinu, v Děčíně jsem se narodil, dlouho jsem zde vyrůstal a ještě dlouho budu s Děčínem spojený.
Proto mi není jedno, jak Děčín vypadá, kdo jej vede a jak se nám v něm žije. Při pohledu do měst na západ od nás si člověk uvědomí, že máme v Děčíně na čem pracovat. Současně jsem se nedokázal zbavit subjektivního dojmu, že město postupně uvadá. Bohužel se s tím pojí i úpadek současné politické kultury. 

Stalo se totiž standardem řešit na komunální úrovni celospolečenská témata (jako je válka či drahota), chlubit se cizím peřím (viz státní a krajské stavby) a to i přesto, že ani v jednom případě na dané téma či investiční akci nemá město žádný významný vliv. Zároveň se na dění ve městě podílí lidé, kteří při neshodách mají ve zvyku napsat tendenční článek do Zpravodaje nebo na Facebook, ve kterém sdělí “A”, ale už neřeknou “B”, protože “B” už nevypadá tak pěkně. To je jen pár příkladů, které my mladí můžeme pomoci změnit nebo ovlivnit, začneme-li se o dění ve městě aktivně zajímat či se v něm dokonce angažovat. Je mi jasné, že jako každý člověk bez zkušeností z komunální politiky, mám i já spíše naivní představy a velmi pravděpodobně mě čeká vystřízlivění, ale přesto jsem se rozhodl kandidovat.

Proč právě za Volbu pro Děčín? Volba pro Děčín není žádný národní hegemon, ale lokální hnutí, které v Děčíně působí přes 16 let. Zároveň jej vnímám jako uskupení inteligentních a schopných lidí, kterým nejde o vlastní prospěch, ale především o prospěch našeho města, a kteří se snaží k problémům vždy přistupovat konstruktivně. Plusem jsou i zkušenosti s vedením města, ať už v radě či jiných orgánech města. Například Anně Lehké se ve spolupráci s našimi úředníky podařilo městu mimo jiné zajistit rozpočet na projekty v celkové hodnotě 447 milionů Kč pro další volební období. Martin Pošta zase stojí za celou řadou pozitivních věcí v oblastech kultury, sportu, školství či krizového řízení - za zhlédnutí a proklikání rozhodně stojí jeho myšlenková mapa. Současně jsem ani jednou nenabyl dojmu, že by Volba pro Děčín byla tou démonizovanou stranou tak, jak se ji někteří protivníci snaží vykreslit. Myslím, že to dokazuje i to, že za naší stranu kandidují ještě další tři kandidáti pod 30 let: Ondřej Schmidt, Brian Grešík a Eliška Makovcová, Volba pro Děčín tím získává přirozenou kontinuitu.

Tento článek si neklade za cíl vás přesvědčit, koho máte jít volit. Dejte hlas tomu, koho znáte, kdo vás nejvíce oslovil a komu ve vedení města můžete důvěřovat. Hlavně jděte volit. Troufám si tvrdit, že komunální volby jsou jedny z těch nejdůležitějších, ne-li vůbec ty nejdůležitější. Výsledky komunálních voleb mají totiž přímý dopad na to, jak bude vypadat okolí vašeho bydliště, potažmo celý Děčín. A to nejen příští rok či dva. Svým hlasem dnes rozhodujete o tom, jak město Děčín bude vypadat klidně za 6 a více let. U velkých investičních akcí, typu sportovní hala, je už nyní jasné, že na jejich realizaci ani nadcházející volební období nebude stačit. V dalším volebním období se u takovýchto projektů bude nejdříve rozhodovat, zda se vůbec začnou připravovat, jak a kdy se zrealizují (klidně i v daleko delším časovém horizontu), a které naopak (možná jednou provždy) budou shozeny ze stolu. Děčín čeká v budoucnu hned několik zajímavých projektů - lávka přes Labe, nová sportovní hala, revitalizace nábřeží, sídlišť a oblasti východního nádraží.

Proto pojďte k volbám! Já k letošním komunálním volbám určitě půjdu a doprovodím k nim i svoji babičku. O svém hlasu mám jasno, budu volit Volbu pro Děčín. Komu dáte svůj hlas vy? To je vaše volba.

Martin Kubiš
© Volba pro Děčín 2022 | | GDPR